Üsküdar Belediyesi'nden Gayrimenkul Satışı İddialarına Yalanlama

GÜNDEM (Haber Merkezi) - Edebiyat Magazin Gazetesi | 06.07.2024 - 06:45, Güncelleme: 06.07.2024 - 06:57 534 kez okundu.
 

Üsküdar Belediyesi'nden Gayrimenkul Satışı İddialarına Yalanlama

Eski Üsküdar Belediye Başkanı ve AKP üyesi Hilmi Türkmen tarafından ortaya atılan, CHP'li Üsküdar Belediyesi'nin belediyeye ait gayrimenkulleri satışa çıkardığı iddiasına Üsküdar Belediyesi'nden yanıt geldi.
Eski Üsküdar Belediye Başkanı ve AKP üyesi Hilmi Türkmen tarafından ortaya atılan, CHP'li Üsküdar Belediyesi'nin belediyeye ait gayrimenkulleri satışa çıkardığı iddiasına Üsküdar Belediyesi'nden yanıt geldi. Türkmen, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, "Sahibinden satılık belediye" ifadesini kullanarak, "Üsküdar’da 20 yıldır en ufak gayrimenkul, taşınmaz satışına bile şiddetle karşı çıkan CHP’nin gerçek yüzünü siz de tanıyın diye özellikle paylaşmak istedim," dedi ve bu satışların CHP yönetimi altında gerçekleştiğini öne sürdü. Üsküdar Belediyesi'nin Açıklamaları Üsküdar Belediyesi ise bu iddiaları kesin bir dille yalanladı. CHP'li Sinem Dedetaş'ın başkanlık yaptığı belediyeden yapılan açıklamada, "Sosyal medyada yer alan, Üsküdar Belediyesi’nin taşınmazlarını sattığına ilişkin paylaşımlar tamamen bir algı oluşturma çabasıdır," ifadeleri kullanıldı. Belediye açıklamasında, "Konut projeleri, 'Satışı yapılmak üzere' AKP'li eski belediye başkanı Hilmi Türkmen döneminde yapılmış ve satıştan gelecek gelir de 2024 bütçesine eklenmiştir," denildi. Ayrıca, "Önceki dönem planlanan, 2024 yılı 5 milyar liralık Üsküdar Belediyesi bütçesinin 1.3 milyar lirası, yani bütçenin yüzde 27’si taşınmazların satışı üzerinden yapılmıştır," bilgisi paylaşıldı. Üsküdar Belediyesi, "2023 yılında ve 1 Ocak-31 Mart 2024 tarihleri arasında da belediye tarafından taşınmaz satışları yapılmıştır. Yeni bir satış planı varmış gibi yapılan paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır," diyerek mevcut durumu açıkladı. Belediye, kamuoyunu ve Üsküdarlı komşularını doğru bilgilendirme adına bu açıklamayı yapma gereği duyduğunu belirtti. Sosyal Medyada Halkın Tepkisi Hilmi Türkmen'in açıklamaları sosyal medyada geniş yankı uyandırdı ve pek çok kullanıcı tarafından eleştirildi. CHP Üsküdar İlçe Teşkilatı'na yakın kaynaklar, Türkmen’in iddialarına tepki göstererek, "Sinem başkanım da açıklamıştı; belediyenin yıllık bütçesi seçim öncesi harcandı," dedi. Sosyal medya kullanıcıları Türkmen'in döneminde gerçekleştirilen gayrimenkul satışlarını hatırlatarak, "Üsküdar'da camii bile satan kişi kendisinin sattıklarının haddi hesabı yok. Öyle borçsuz belediye falan bıraktığı yok," ifadelerini kullandı. Bazı kullanıcılar, Türkmen'in belediyeye ait mal varlıklarını kasada göstererek borçsuz bir belediye bıraktığını iddia etmesini eleştirerek, "Hangi AKP'den alınan belediye borçsuz alınmış? Hepsinde maaş ödemek gibi sıkıntılar yaşanıyor," şeklinde tepki gösterdi. Ayrıca, cemaatlere peşkeş çekilen yerler ve buranın tüm giderlerini belediye kasasından karşılayan Türkmen'in en son konuşacak kişi olduğunu belirttiler. Sosyal medya tepkilerinin artmasıyla birlikte, Üsküdar Belediyesi'nin yaptığı açıklamalar, kamuoyunu doğru bilgilendirme adına önemli bir adım olarak değerlendirildi.              
Eski Üsküdar Belediye Başkanı ve AKP üyesi Hilmi Türkmen tarafından ortaya atılan, CHP'li Üsküdar Belediyesi'nin belediyeye ait gayrimenkulleri satışa çıkardığı iddiasına Üsküdar Belediyesi'nden yanıt geldi.

Eski Üsküdar Belediye Başkanı ve AKP üyesi Hilmi Türkmen tarafından ortaya atılan, CHP'li Üsküdar Belediyesi'nin belediyeye ait gayrimenkulleri satışa çıkardığı iddiasına Üsküdar Belediyesi'nden yanıt geldi.

Türkmen, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, " Sahibinden satılık belediye" ifadesini kullanarak, "Üsküdar’da 20 yıldır en ufak gayrimenkul, taşınmaz satışına bile şiddetle karşı çıkan CHP’nin gerçek yüzünü siz de tanıyın diye özellikle paylaşmak istedim," dedi ve bu satışların CHP yönetimi altında gerçekleştiğini öne sürdü.

Üsküdar Belediyesi'nin Açıklamaları

Üsküdar Belediyesi ise bu iddiaları kesin bir dille yalanladı. CHP'li Sinem Dedetaş'ın başkanlık yaptığı belediyeden yapılan açıklamada, "Sosyal medyada yer alan, Üsküdar Belediyesi’nin taşınmazlarını sattığına ilişkin paylaşımlar tamamen bir algı oluşturma çabasıdır," ifadeleri kullanıldı.

Belediye açıklamasında, "Konut projeleri, 'Satışı yapılmak üzere' AKP'li eski belediye başkanı Hilmi Türkmen döneminde yapılmış ve satıştan gelecek gelir de 2024 bütçesine eklenmiştir," denildi. Ayrıca, "Önceki dönem planlanan, 2024 yılı 5 milyar liralık Üsküdar Belediyesi bütçesinin 1.3 milyar lirası, yani bütçenin yüzde 27’si taşınmazların satışı üzerinden yapılmıştır," bilgisi paylaşıldı.

Üsküdar Belediyesi, "2023 yılında ve 1 Ocak-31 Mart 2024 tarihleri arasında da belediye tarafından taşınmaz satışları yapılmıştır. Yeni bir satış planı varmış gibi yapılan paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır," diyerek mevcut durumu açıkladı. Belediye, kamuoyunu ve Üsküdarlı komşularını doğru bilgilendirme adına bu açıklamayı yapma gereği duyduğunu belirtti.

Sosyal Medyada Halkın Tepkisi

Hilmi Türkmen'in açıklamaları sosyal medyada geniş yankı uyandırdı ve pek çok kullanıcı tarafından eleştirildi. CHP Üsküdar İlçe Teşkilatı'na yakın kaynaklar, Türkmen’in iddialarına tepki göstererek, "Sinem başkanım da açıklamıştı; belediyenin yıllık bütçesi seçim öncesi harcandı," dedi. Sosyal medya kullanıcıları Türkmen'in döneminde gerçekleştirilen gayrimenkul satışlarını hatırlatarak, "Üsküdar'da camii bile satan kişi kendisinin sattıklarının haddi hesabı yok. Öyle borçsuz belediye falan bıraktığı yok," ifadelerini kullandı.

Bazı kullanıcılar, Türkmen'in belediyeye ait mal varlıklarını kasada göstererek borçsuz bir belediye bıraktığını iddia etmesini eleştirerek, "Hangi AKP'den alınan belediye borçsuz alınmış? Hepsinde maaş ödemek gibi sıkıntılar yaşanıyor," şeklinde tepki gösterdi. Ayrıca, cemaatlere peşkeş çekilen yerler ve buranın tüm giderlerini belediye kasasından karşılayan Türkmen'in en son konuşacak kişi olduğunu belirttiler.

Sosyal medya tepkilerinin artmasıyla birlikte, Üsküdar Belediyesi'nin yaptığı açıklamalar, kamuoyunu doğru bilgilendirme adına önemli bir adım olarak değerlendirildi.

 
 
 
 
 
 
 
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve e-magazin.tv sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.