ĞADİR HUM (3İYD EL ĞADİR) BAYRAMI NEDİR?

KÜLTÜR- SANAT (Haber Merkezi) - Edebiyat Magazin Gazetesi | 19.06.2024 - 12:25, Güncelleme: 19.06.2024 - 12:31 1516+ kez okundu.
 

ĞADİR HUM (3İYD EL ĞADİR) BAYRAMI NEDİR?

"Hz. Muhammed'in Hz. Ali'yi Halife Tayin Etmesinin Yıldönümü: Ğadir Hum Bayramı Coşkuyla Kutlanıyor"
Ğadir Hum: Hz. Muhammed (sav)'in Hz. Ali'ye hilafeti vermesinin kutlanmasıdır. Zilhicce ayının 18. günü öğle üzeri Resulullah (sav) Veda Haccı'ndan dönerken Maide suresinin 67. ayeti nazil oldu. Yüce Allah (cc) şöyle buyuruyordu: "Ey Peygamber! Sana Rabbinden gönderilmiş olan emri bildir. Bunu yapmazsan, onun elçiliğini yapmamış olursun." Bu ayeti kerime yolda hareket halinde iken nazil oldu. Bu sırada hac kafilesi Mekke ile Medine arasında Cuhfe Vadisi'ndeki Ğadir Hum denen su birikintisinin kıyısına gelmişti. Bu bölge çeşitli bölgelere gidecek hacılar için kesişim ve ayrım noktasıydı. Hz. Peygamber (sav) önde gidenleri çağırdı ve arkadan gelenleri de bekledi. Halk tamamıyla toplanınca namaz kıldırdı. Deve hamutlarından üç basamaklı ve yüksekçe bir minber yaptırdı. Çeşitli rivayetlere göre yüz bini aşkın Müslüman toplanmıştı. Allah'a iman ve kendi peygamberliklerine şahadet edici, birlik ve beraberlikle ilgili bir konuşma yaptı ve sonunda: "Size paha biçilmez iki emanet bırakıyorum. Birisi Allah'ın kitabı Kur'an, diğeri de benim Ehl-i Beytimdir. Bunlara sarılırsanız asla sapıklığa düşmezsiniz. Bu ikisinin hesabı kıyamet günü sizden sorulacaktır." Daha sonra peygamber Hz. Ali (as)'yi yanına alarak ellerini tutup kaldırdı, öyle ki halk her ikisinin de koltuklarının beyazlarını gördü ve "Ben kimin mevlâsı isem Ali onun mevlâsıdır. Allah'ım, ona dost olana dost ol, ona yardım edene yardım et, onu horlayanı horla. Hakkı onunla beraber kıl," dedi. İşte bu tebliğden sonra ise Maide suresinin 3. ayeti nazil oldu: "Bugün sizin dininizi ikmal ettim, nimetimi tamamladım, size din olarak İslam'ı seçtim ve hoşnut oldum, razı oldum." Bu ayetten sonra ise orada bulunan Müslümanların hepsi Hz. Ali (as)'yi kutladılar. Hz. Ali (as) böylece Allah (cc)'ın emriyle ve bizzat peygamber tarafından kendi yerine tayin ediliyordu. Beyat merasimi tamamlandıktan sonra peygamber (sav) şöyle buyurdu: "Allah'a şükürler ediyorum ki kendi dinini tamamladı, kendi nimetlerini insanlara tamamladı. Benim risaletim ve benden sonra Ali'nin velayetine hoşnut oldu." Türkiye'de bilindiği gibi sadece Aleviler kutlamaz bu bayramı, Şia ve Caferi mektebinin tamamı kutlamaktadır.
"Hz. Muhammed'in Hz. Ali'yi Halife Tayin Etmesinin Yıldönümü: Ğadir Hum Bayramı Coşkuyla Kutlanıyor"

Ğadir Hum: Hz. Muhammed (sav)'in Hz. Ali'ye hilafeti vermesinin kutlanmasıdır.

Zilhicce ayının 18. günü öğle üzeri Resulullah (sav) Veda Haccı'ndan dönerken Maide suresinin 67. ayeti nazil oldu. Yüce Allah (cc) şöyle buyuruyordu: "Ey Peygamber! Sana Rabbinden gönderilmiş olan emri bildir. Bunu yapmazsan, onun elçiliğini yapmamış olursun."

Bu ayeti kerime yolda hareket halinde iken nazil oldu. Bu sırada hac kafilesi Mekke ile Medine arasında Cuhfe Vadisi'ndeki Ğadir Hum denen su birikintisinin kıyısına gelmişti. Bu bölge çeşitli bölgelere gidecek hacılar için kesişim ve ayrım noktasıydı.

Hz. Peygamber (sav) önde gidenleri çağırdı ve arkadan gelenleri de bekledi. Halk tamamıyla toplanınca namaz kıldırdı. Deve hamutlarından üç basamaklı ve yüksekçe bir minber yaptırdı. Çeşitli rivayetlere göre yüz bini aşkın Müslüman toplanmıştı. Allah'a iman ve kendi peygamberliklerine şahadet edici, birlik ve beraberlikle ilgili bir konuşma yaptı ve sonunda: "Size paha biçilmez iki emanet bırakıyorum. Birisi Allah'ın kitabı Kur'an, diğeri de benim Ehl-i Beytimdir. Bunlara sarılırsanız asla sapıklığa düşmezsiniz. Bu ikisinin hesabı kıyamet günü sizden sorulacaktır."

Daha sonra peygamber Hz. Ali (as)'yi yanına alarak ellerini tutup kaldırdı, öyle ki halk her ikisinin de koltuklarının beyazlarını gördü ve "Ben kimin mevlâsı isem Ali onun mevlâsıdır. Allah'ım, ona dost olana dost ol, ona yardım edene yardım et, onu horlayanı horla. Hakkı onunla beraber kıl," dedi.

İşte bu tebliğden sonra ise Maide suresinin 3. ayeti nazil oldu: "Bugün sizin dininizi ikmal ettim, nimetimi tamamladım, size din olarak İslam'ı seçtim ve hoşnut oldum, razı oldum."

Bu ayetten sonra ise orada bulunan Müslümanların hepsi Hz. Ali (as)'yi kutladılar. Hz. Ali (as) böylece Allah (cc)'ın emriyle ve bizzat peygamber tarafından kendi yerine tayin ediliyordu. Beyat merasimi tamamlandıktan sonra peygamber (sav) şöyle buyurdu: "Allah'a şükürler ediyorum ki kendi dinini tamamladı, kendi nimetlerini insanlara tamamladı. Benim risaletim ve benden sonra Ali'nin velayetine hoşnut oldu."

Türkiye'de bilindiği gibi sadece Aleviler kutlamaz bu bayramı, Şia ve Caferi mektebinin tamamı kutlamaktadır.

Hatay HABERİ

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve e-magazin.tv sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.